• 365 Login
  • Remote Login
  • Parent Pay
  • Parent View

Staff List

LEADERSHIP TEAM

Mr I Smith-Childs

Headteacher

Mrs C Larkin Associate Deputy Headteacher / Inclusion, Senior Designated Safeguarding Lead, KS4 Lead, Learning and Teaching and Self-Evaluation

Ms K Cornell

Assistant Headteacher, KS3 Senior Link, Year 8 Senior Link, Behaviour Lead

Miss D Mainwaring

Assistant Headteacher / SLE English, Year 9 Senior Link , More Able Provision

Mr D Howard

Assistant Headteacher / Social Sciences and SMSC / Post 16 Senior Link, Assessment

Mr S Jordan  Assistant Headteacher, Science, Year 11 Senior Link, Careers Education
Mrs K Robinson Assistant Headteacher, Maths, Year 7 Senior Link, SLE Mathematics. Pupil Premium Provision
Mr N Warren Associate Assistant Headteacher, Business and ICT, Curriculum and Timetable, Data and Reporting  
Mr A Gray Associate Assistant Headteacher, Expressive Arts, Year 10 Senior Link, Character Education
Mr D Woodcraft Associate Assistant Headteacher, SLE History, Teacher Development
Ms G Bye SENDco, Alternative Provision
Mrs C Cheswick School Business Manager
Miss M Yates Data and Assessment Manager
Pastoral Team

Mrs V Barnes

Year 7 Leader - Transition Manager – Designated Safeguarding Lead

Miss E Bishop

Information Advice and Guidance Lead / Careers Lead , Sixth Form Pastoral, Designated Safeguarding Lead

Mr M Bishop Year 9 Leader – Designated Safeguarding Lead
Mr J Chetwynd Year 8 Leader
Mrs N Edwards Pastoral Support 

Ms A O’Neill

Year 11 Leader – Designated Safeguarding Lead

Mr A Temple-Purcell Year Leader 10 – Designated Safeguarding Lead
Mr G Owen Post 16 -  Head of Sixth Form
Mrs T Rawlins Attendance Manager
Curriculum Leaders 
Miss S Lamburn English - Aching Head of Department
Mrs A Chatfield Second in English
Mrs M Scott English - Lead Teacher (Key Stage 4)

Mrs J Godwin

English - Lead Teacher (Key Stage 5)
Mrs S Gordon Mathematics - Head of Department
Mrs S Butler Mathematics - Lead Teacher (Year 11)
Mrs C Phillips Mathematics - Lead Teacher
Miss S Brunt Modern Foreign Languages - Subject Leader
Mr N Lunn Modern Foreign Languages - Second in Subject
Mr A Gregory ICT - Subject Leader
Miss G Sparkes Business Studies - Subject Leader
Mr J Panesar Science - Head of Science
Mr L Duggan Science - Second in Department
Mrs S Cooksey Science - Second in Department
Mr A Gray Expressive Arts (PE/Drama/Music) - Head of Department
Mr R Wilkinson PE Lead Teacher, Key Stage 4 Lead
Miss N Blunt PE - Key Stage 5 Lead (Deon Burton Football Academy)
Mr S Willey Music - Subject Leader 
Mr N Warren Geography - Subject Leader
Mrs D Scattergood Drama - Subject Leader - KS3
Mrs A Howell Drama - Subject Leader - KS 4/5
Mr J Simmons Head of Humanities
Miss K Halligan Subject Leader History
Miss H Hill Geography - Lead Teacher
Mrs C Benyahia Social Sciences - Subject Leader
Mrs Z Pointon RE / Citizenship - Lead Teacher
Mr D Woodcraft History - Subject Leader
Miss E Bush PHSE - Subject Leader 
Ms Y Bell Design Technology - Subject Leader
Mrs K Whitehouse Art & Design - Subject Leader
Support Staff
Mrs J Burnett Assistant Business Manager
Mrs Y Holder Head's PA / Recruitment Manager
Mrs J Bamber Senior Finance Officer
Mrs J Fletcher SIMS & Timetable Officer, Cover
Mrs J Hodgkinson Examinations Manager
Mrs J Moran Receptionist / Administration Officer 
Mrs S Mansfield Receptionist / Trips Administration Officer
Mrs H Dillon Reprographics
Mr L Tregellis Site Supervisor
Mr A Birch Site Manager
Teaching Assistants
Mrs C Atterbury Higher Level Teaching Assistant, Mathematics
Miss M French Teaching Assistant
Miss A Hare Teaching Assistant Apprentice
Mrs D Hill Teaching Assistant
Miss A Jarvis Learning Support Assistant
Mr J Sheppard Teaching Assistant Apprentice
Mrs S Smith Assistant SEND Co-ordinator
   
Technical Support Staff  / Cover
Mr Neil Bridson Network Manager
Mr Richard Bullock ICT Technician (part-time)
Mr Amratpal Chaggar ICT Technician
Mr Oliver Gardner ICT Technician (part-time) / Web Developer
Mrs Georgina Pudge Technician / Cover Supervisor
Miss K Poland Technician
Mrs Anne Jones Science Technician
Mr Ben Pye Science Technician
Mr A Chetwynd Cover Supervisor
Miss S Smith Cover Supervisor
Miss I Chubb English Learning Coach